BRLOHBrněnská Logická Hra

zaobleni

Zadání úkolů

Stáhněte si zadání ve formátu PDF: zadání pro tisk.

1 Mezinárodně poznávací

Zadání:

Forma odpovědi: Plyne ze zadání

Maximální počet odpovědí: 3


2 Z „továrny na sny“

Zadání:

Forma odpovědi: Celý název

Maximální počet odpovědí: 3


3 Hadí čísla

Zadání: Číselný had leze do domečku vraty číslem 1 napřed tak, že se tam celý schoulí. Vojta si všiml hada v domečku a vytvořil devíticiferné přirozené číslo, které dostal tak, že přečetl políčka hada po jednotlivých řádcích. Kolik takových devíticiferných čísel mohl dostat?

Forma odpovědi: Celé číslo

Maximální počet odpovědí: 3


4 Letadla

Zadání: Na obrázku jsou červenými body vyznačena letiště. Během jedné hodiny mezi každými dvěma letišti proletí maximálně dvě letadla. Letadla létají po rovnoběžkách respektive polednících. Lety existují jen mezi sousedními body. Čísla v zeleném čtverci udávají, kolik letadel přistálo na letištích (respektive vzlétlo) v daném směru. Křížek mezi body znamená, že mezi těmito body letadla nelétají. Letadla létají pouze na trasách, které jdou vidět na obrázku.
Doplňte do červených bodů počet letadel, které tu během jedné hodiny přistály/vzlétly.

Forma odpovědi: Posloupnost čísel v prvním a ve čtvrtém poledníku zleva bez mezer a bez čárek, nejdříve první shora a pak čtvrtý shora. Například 107587436

Maximální počet odpovědí: 3


5 Brloh

Zadání: V každém řádku vyberte písmena B, R, L, O, H, každé právě jednou. Čísla nad sloupci označují, kolik písmen je vybraných v daném sloupci. Pokud spojíte pole s vybranými písmeny, získáte nepřerušenou čáru. A když navíc čáru rozdělíte po 5 polích (tj. první zelené B bude první pole v první vyznačené pětici a druhé zelené B bude poslední pole v poslední vyznačené pětici), tak v každé takové pětici bude každé písmeno právě jednou.

Forma odpovědi: Posloupnost písmen V (vyznačené políčko) a N (nevyznačené políčko) bez mezer a bez čárek, které udávají, jak jsou vyplněná políčka v 7. řádku shora a 8. sloupci zleva (nejdřív řádek, potom sloupec). Například VVNNNNVVVVVVNVNNVNVNVV

Maximální počet odpovědí: 3


6 Kulturní spojení

Zadání:

255 0 0 kód
255 255 255 labuť
192 192 192 moře
255 255 0 míle
0 0 255 vítr
0 0 0 pes
128 0 128 Karkulka
0 128 0 velryba

Forma odpovědi: Přebývající podstatné jméno

Maximální počet odpovědí: 3


7 Privatizační

Zadání: Který létavec disponuje českým hradem, který ve svém názvu obsahuje název jiného nedalekého hradu, který ve svém názvu obsahuje lidský orgán?

Forma odpovědi: Podstatné jméno

Maximální počet odpovědí: 3


8 Rozpadající se čísla

Zadání: Představme si, že píšeme digitální číslice, a představme si, že horizontální čárky leží na těch vertikálních tak, aby nespadly. Například tedy u čísla 2 horizontální čárka spadne. Zároveň čísla píšeme tak, že cifry skládáme pod sebe. Určete největší trojciferné číslo složené z různých cifer, které je stabilní. Tedy žádná čárka nespadne. Například číslo 680 se rozpadne, protože číslo 6 se skládá ze 6 čárek a horní horizontální není stabilní. Podobně se rozpadne číslo 801, protože jednička bude vespod a neudrží cifry 8 a 0.

Forma odpovědi: Přirozené číslo

Maximální počet odpovědí: 3


9 Periodické řady?

Zadání:

Forma odpovědi: Jedno slovo

Maximální počet odpovědí: 3


10 Šachovnicová

Zadání: KMMKOÍAHOÉOEVLTOLNHMAÉÉVIĚOOTDTNKPUHDÁOINOCRVMŠCELEOĚYAIJÍLŽBNC?

Forma odpovědi: Plyne ze zadání

Maximální počet odpovědí: 3


Web (C) Lukáš Rýdlo & Mojmír Vinkler, 2012 ve frameworku Nette

Popularizace vědy a výzkumu v přírodních vědách a matematice s využitím potenciálu MU
CZ.1.07/2.3.00/45.0018